Vstupní historický portál Za Poštou 9

Sharing is caring!

Při realizaci opravy vstupního portálu Za Poštou 9 jsme se zamysleli nad historií prvorepublikové poctivé práce a rozhodli jsme se, že nabídneme investorovi důstojnou opravu připomínající poctivost prvotního záměru a tvorby a to tak, aby byl cenově dostupný.

Byly k projednání dvě zásadní možnosti.

Buď opravit původní teraco, nebo na portál natáhnout uměleckou stěrku.

Pozvali jsme si ke konzultaci odborníka na historické památky pana Jaromíra Hájského .

Jeho stanovisko bylo takové, že vstupní portál se z ekonomického hlediska nevyplatí opravovat teracem, protože teraco použité na tvorbě portálu se značně liší od materiálu, který je sehnatelný v ČR v současnosti. Jediné místo, kde je materiál sehnatelný je Itálie, bohužel však v tak malém množství, které potřebujeme je to nereálné.

Pan Hájský jako odborník na restauraci památek vybral a zvolil dekorativní stěrku č 12, která je mezi vzory na portálu jako nejlepší řešení.

Respektujeme také cítění obyvatel domu, kteří se vyjádřili o dekorativní stěrce č 4 a č 6.

Pan Hájský vybral bílé stavební lepidlo, do kterého bychom přidávali práškovou barvu, která dělá podobné vzory. Původní vzorové stěrky na portálu byly z venkovního keraštuku, ten byl ale příliš měkký a mohl by opadávat, lepidlo na dekorativní mozaiky opadávat nebude a efekt bude stejný.

Vytvořili jsme také animované vizualizace:

Portál má vytepávané detaily kolem rohů a lemů kolem pemrlovaného povrchu.

Ty při natahování stěrky jsme překryli páskou a potom jen strhnuli. V místech, kde jsou lemy poškozeny jsme provedli doplnění a vytepali tato místa, aby lemy byly na pohled stejné po celém portálu.

Potom jsme tyto lemy natřeli tmavou barvou, takovou, kterou obyvatelé domu vyberali k prosvítání skrze stěrku.

 

Nejprve jsme však natáhli dekorativní stěrku.

Po té jsme dostali nápad, který je ovšem součástí našeho know-how a tímto chceme zároveň poděkovat panu předsedovi SVJ Za Poštou 9 a spolumajitelům domu, kteří nás nechali experimentovat aniž by věděli, jaký výsledek dopředu bude.

Pan Hájský upozornil na zásadní problém a to na dutá místa kolem vnitřních svinutí portálu.

Zde bylo nutné osekat portál až na jádro a znovu vyzdít jádro, pak teprve povrch a na to stěrku.

Zároveň jsme dbali na to, abychom navrátili vstupním vnitřním svinutím původní prvorepublikový tvar, který na dveřích nebyl cca 60 let správně opraven.

 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *