
Použití sádrokartonu v interiérovém designu
Sádrokarton je praktický a lehký materiál, který má velký potenciál z hlediska interiérového designu.
Používá se k vytváření dekorativních prvků, příček pro zónování, úložných systémů a výklenků pro instalaci vestavěných spotřebičů.
Sádrokarton je snadno zpracovatelný a hotové konstrukce jsou pevné a odolné – proto interiéroví designéři často používají sádrokartonové desky k řešení široké škály problémů.
SDK (neboli sádrokarton) se skládá pouze ze dvou prvků – lepenky a sádry, díky čemuž je materiál absolutně bezpečný pro člověka i životní prostředí.
Tato šetrnost k životnímu prostředí umožňuje jeho použití v jakýchkoli projektech, včetně zdobení pokojů určených pro děti.
Díky své lehkosti a pórovitosti materiál nenarušuje normální cirkulaci vzduchu, což pomáhá udržovat zdravé mikroklima.
Aplikace sádrokartonu v interiéru
- Vytváření oblouků a dalších půlkruhových prvků:
Pokud návrhový projekt zajišťuje přítomnost takových nestandardních řešení, jsou téměř vždy vyrobeny ze sádrokartonu – tato možnost je nejlogičtější a nejpohodlnější.
- Vytváření ostrovů:
pokud má podlaha místnosti znatelné rozdíly ve výšce, má smysl navrhnout ve formě ostrovů se sádrokartonovým opláštěním.
To je nejen praktické, ale také estetické – s pomocí takového řešení můžete zvýraznit různé funkční zóny.
- Vytváření výklenků:
to je nejpohodlnější možnost pro uspořádání úložiště v každém bytě nebo domě.
Ne vždy je možné nebo nutné pořídit si skříňový nábytek, do kterého se vejdou všechny vaše věci – to platí zejména pro bydlení s nestandardní dispozicí. Sádrokartonový výklenek může sloužit jako skříň pro uložení oblečení na ramínkách. Nebo můžete vytvořit systém polic požadované výšky a hloubky – koupit takový nábytek v požadovaných rozměrech může být velmi obtížné, ale zde bude vše vytvořeno okamžitě s ohledem na vaše přání.
- Vytváření příček: sádrokarton tvoří vynikající příčky mezi kuchyní, obývacím pokojem , obývacím pokojem a ložnicí a dalšími místnostmi. Tyto příčky jsou plně funkční stěny, na které můžete připevnit police, plazmové obrazovky a obrazy . V případě potřeby je lze později snadno demontovat.
Korekce tvaru povrchů a místností
Bez ohledu na cenovou kategorii nejsou stěny v nových bytech a domech vždy dokonale rovné.
Sádrokarton to pomůže napravit – s jeho pomocí můžete udělat jakýkoli povrch dokonale rovný se správnými úhly.
Například pro skandinávský styl je přijatelná určitá nedbalost a není vždy nutné dosáhnout hladkých stěn. A pro high-tech interiér může být tento požadavek kritický, protože Tento styl znamená technologii a přísné linie ve všem, včetně designu stěn. Zde bude použití sádrokartonového opláštění velmi vhodné.
Výhody sádrokartonu
- Snadná montáž: k montáži sádrokartonových prvků obvykle postačí profily a šrouby. Pro dodatečné upevnění konstrukce lze použít lepidlo. Práce je provedena čistě a rychle. Výsledné objekty lze okamžitě použít; nevyžadují čas na konečné nastavení.
- Lehkost: sádrokarton je lehký a nevytváří vážné zatížení základů. Instalace konstrukcí proto nevyžaduje povinné schválení.
- Plasticita: materiál se dobře ohýbá, což umožňuje vytvářet dekorace a příčky složitých tvarů. Téměř každý ohyb je snadno fixován jednoduchým upevňovacím systémem a zachovává si svůj tvar po celou dobu provozu.
- Snadná konečná úprava: prvky vyrobené z tohoto materiálu lze tmelit a natírat ihned po instalaci – to ušetří spoustu času a výrazně zkrátí dobu opravy.
Užitečné tipy:
- Čím menší je místnost, tím pečlivěji musíte používat ostrovy a římsy na stěnách. Jakýkoli další úhel ztěžuje vnímání interiéru, takže musíte rozumně posoudit nezbytnost a vhodnost každého dalšího prvku. Pokud je místnost velká a není cílem vizuálně rozšířit prostor, lze sádrokarton používat bez omezení.
- Sádrokarton se skládá z materiálů, které nesnášejí neustálý přímý kontakt s vlhkostí, takže prvky z něj vyrobené by neměly být instalovány ve vlhkých prostorách.
- Prvky a příčky ze sádrokartonových desek nejsou určeny pro extrémně vysoké zatížení, proto by na ně neměly být připevněny těžké domácí spotřebiče.
Koupelny a vlhké prostory:
Sádrokarton odolný proti vlhkosti
Sádrokarton odolný proti vlhkosti patří do skupiny stavebních a dokončovacích materiálů určených pro hrubé dokončení místností s vysokou vlhkostí.
Vyrábí se ve formě obdélníkových listů, které obsahují sádrovou maltu (více než 90 % objemu), výztužnou lepenku (aplikovanou na přední a zadní stranu výrobku) a speciální přísady, které dodávají materiálu vlastnosti odolné proti vlhkosti.
Aplikace sádrokartonových desek odolných proti vlhkosti
Sádrokarton odolný proti vlhkosti se používá při různých stavebních a opravárenských pracích, jako jsou:
- Vyrovnávání a hrubá úprava povrchů, především stěn a stropů;
- Těsnění otvorů a otvorů ve stěnách;
- Montáž vnitřních a zvukotěsných příček;
- Instalace zavěšených a víceúrovňových stropů;
- Tvorba funkčních a tvarových prvků interiéru (krabice, výklenky, oblouky atd.);
- Zateplování balkonů a lodžií.
Pro dokončení koupelny řemeslníci často používají sádrokarton odolný proti vlhkosti lidově „zelený“.
To je způsobeno skutečností, že tento materiál nejen výrazně usnadňuje provádění oprav. slouží jako vynikající základ pro nanášení vodotěsných dokončovacích materiálů, jako jsou keramické dlaždice, plastové panely, barvy odolné proti vlhkosti, vinylové tapety. Zároveň je třeba mít na paměti, že tento sádrokarton je určen do vlhkých, nikoli mokrých místností, čehož je dosaženo zajištěním dobrého větrání.
Druhy, vlastnosti a vlastnosti sádrokartonových desek odolných proti vlhkosti
Podle tolerančních hodnot se sádrokartonové desky dělí do dvou skupin: A a B. U desek skupiny A je maximální přípustná odchylka od pravoúhlosti 3 mm, u desek skupiny B – 8 mm. Odchylka tloušťky pro obě skupiny je stejná a činí ± 0,5 mm pro plechy do tloušťky 16 mm (včetně) a ± 0,9 mm pro plechy silnější než 16 mm.
Okraj sádrokartonových desek odolných proti vlhkosti může být:
- přímý (PC);
- oboustranně zaoblený (ZK);
- půlkruhový na přední straně (PLC);
- ztenčená na přední straně (UK);
- půlkruhové a ztenčené na přední straně (PLUK).
Mezi další vlastnosti sádrokartonových desek patří nízká hmotnost, šetrnost k životnímu prostředí, snadné zpracování a instalace a relativně nízká absorpce vlhkosti (ne více než 10%).
Je chybou si myslet, že vodotěsný sádrokarton se vlhkosti vůbec nebojí. Při delším kontaktu s vodou nebo vodní párou se sádra i přes vodoodpudivé impregnace pomalu, ale jistě kazí.
Existuje pouze jeden způsob, jak tomu zabránit: eliminovat přímý dopad vlhkosti na povrch sádrokartonové desky nanesením ochranných nátěrů (například hydroizolace nebo hydroizolačního základního nátěru) a dekorativních dokončovacích materiálů. Pokud je dodržen technologický cyklus výrobních prací, desky sádrokartonu odolného proti vlhkosti vydrží několik desetiletí, aniž by ztratily technické vlastnosti deklarované výrobcem.
Existuje další typ vodotěsné sádrokartonové desky, která má kromě odolnosti proti vlhkosti další cennou kvalitu – požární odolnost. Tento materiál s označením je schopen odolat otevřenému ohni po dobu minimálně 20 minut. V některých případech může tato doba dosáhnout až 40 minut.
Rozdíly od běžného sádrokartonu
Hlavní rozdíl mezi sádrokartonem odolným proti vlhkosti a běžným sádrokartonem spočívá v technologii výroby. Do surovin určených pro výrobu sádrokartonových desek se zavádějí hydrofobní a fungicidní impregnace, které zabraňují pronikání vlhkosti a plísní do sádrového jádra panelu. Výsledkem je, že hotový výrobek získává zvýšenou odolnost proti vlhkosti, což umožňuje jeho použití ve vlhkých místnostech: koupelny, kuchyně, toalety, sauny.
Vizuálně lze materiály rozlišit podle označení a barvy přední plochy: u sádrokartonu je šedá, u sádrovláknitých hydroizolačních desek zelená, u sádrovláknitých protipožárních desek červená. Existuje také rozdíl v hmotnosti: list sádrokartonu odolného proti vlhkosti, i když o něco těžší než podobný list běžného sádrokartonu, je způsoben přítomností přísad. Kvůli nim je cena fólie odolné proti vlhkosti o 30-40% vyšší než cena běžného analogu.
Odhlučnění:

Jak odhlučnit byt?
Kvalitní odhlučnění bytu vám zajistí pohodlí a ticho bez ohledu na to, kde se dům nachází a jak se chovají sousedé.
Většina moderních stavebních a rekonstrukčních technologií poskytuje dobrou zvukovou izolaci, která je mnohem lepší ve srovnání s budovami předchozích generací, postavenými před 20-30 lety. Ale i v nových budovách business a prémiové třídy jsou slyšet cizí zvuky. K vyřešení tohoto problému je třeba provést další zvukovou izolaci.
Základní typy protihlukových izolací
Všechny typy zvukové izolace jsou rozděleny do dvou hlavních kategorií podle principu instalace – mohou být rámové a bezrámové.
Rámové systémy jsou připevněny k povrchům pomocí kovových podstavců a profilů. Z technického hlediska jsou tyto konstrukce velmi podobné sádrokartonovým stěnám.
Bezrámová izolace je konstrukce z vícevrstvých panelů, které se instalují přímo na stěny místnosti. V tomto případě se používají speciální upevňovací prvky, které nevedou zvuk – v důsledku toho je byt spolehlivě izolován od vnějšího hluku a dokonce i vibrací.
Pokud potřebujete při instalaci odhlučnění ušetřit co nejvíce využitelného prostoru, měli byste zvolit bezrámovou variantu – tloušťka tohoto systému je o 3-4 cm menší než u rámového.
Existuje však důležité omezení: pro použití bezrámových panelů musí být tloušťka stěny alespoň 80 cm. A tyto panely nelze použít k připevnění předmětů, které váží více než 30 kg.
Izolace rámu dělá každou stěnu o 3-4 cm silnější, což znamená, že celková plocha místnosti je mírně snížena. Všechny povrchy jsou ale zároveň extrémně odolné a snesou jakoukoliv zátěž. Pokud plánujete umístit na stěny něco těžkého, například naplněné závěsné krabice, bude to nejlepší volba. Takové konstrukce vydrží zatížení od 70 do 150 kg na běžný metr.
Rámová verze má ještě jednu velkou výhodu – do takového systému je snadné umístit libovolné dráty, což je velmi užitečné pro interiér. Kabely vedoucí mimo stěny působí neupraveně a kazí celkový dojem z designu. A zde budou pečlivě ukryty uvnitř zvukotěsné konstrukce.
Základní materiály
- Minerální a kamenná vlna;
- Sádrokarton ;
- Akustické panely.
Všechny tyto materiály se výrazně liší svými vlastnostmi – hustotou, propustností vlhkosti, požární odolností, tloušťkou. Pro každý projekt a místnost je nutné při instalaci zvukové izolace vzít v úvahu vlastnosti materiálů.
Jak odhlučnit stěny?
- Rámová metoda: v blízkosti stěny je vytvořen rám z kovových profilů, mezi nimiž jsou umístěny speciální zvukotěsné desky. Dále se sádrokarton montuje pomocí profilů. Po celém obvodu jsou švy a spoje ošetřeny tmelem, který tlumí vibrace. Když je struktura připravena, můžete začít dokončovat.
- Bezrámová technologie: panely zajišťující zvukovou izolaci jsou připevněny přímo ke stěnám, není potřeba žádný rám. Zde lze použít spojovací prvky různého provedení v závislosti na základním materiálu.
Všechny spoje mezi konci panelů a ostatními povrchy musí být velmi pečlivě zpracovány pomocí vibroakustického tmelu – tím je zajištěna nejvyšší možná kvalita zvukové izolace.
V novostavbách se častěji používá bezrámové odhlučnění stěn, ve starším bydlení pak rámové odhlučnění. Vše ale závisí na stavu místnosti a individuálních požadavcích na hladinu hluku.
Zvuková izolace stropu
- Rámová metoda: systém kovových vodítek je připevněn ke stropu pomocí tlumičů vibrací. Mezi strop a vodicí systém je instalována vrstva zvukotěsného materiálu. Spodní vrstvu konstrukce tvoří sádrokartonové desky, které tlumí akustiku. Všechny švy mezi plechy a po obvodu izolační konstrukce jsou ošetřeny tmelem, který má vibroakustické vlastnosti.
- Bezrámová metoda: tato technologie je založena na montáži zvukové izolace z hotových panelů. Montují se ke stropu pomocí vibračních jednotek – speciálních míst pro upevňovací prvky. Dále je konstrukce opláštěna akustickou sádrokartonovou deskou, na jejíž vnější straně je připevněna dokončovací vrstva sádrokartonu – a ta může být poté dokončena libovolnými materiály.
Je důležité pochopit, že zvuková izolace stropu ve vašem bytě není zárukou úplného ticha. Mnohem efektivnější je izolovat podlahu v bytě shora. Možná vaši sousedé už dlouho plánují odhlučnit svůj domov podobným způsobem – stačí jim tuto možnost navrhnout.