Nétěry dřevěných materiálů

Dřevo je velmi dobrý materiál, který je žádaný ve stavebnictví a dekoraci. Jeho přednosti přispívají ke zlepšení vzhledu různých povrchů.

Jednou z nejběžnějších možností úpravy tohoto materiálu je malba, pro jejíž úspěšnou aplikaci je třeba pečlivě vybrat kompozici malby.

Vyzdobit obývací pokoje barvami a laky není těžké. V tomto případě je pouze nutné dodržet určité podmínky.

Povrchová úprava by měla rychle schnout, neměla by mít cizí zápach (nebo slabý zápach), měla by se vyznačovat ekologickou a hygienickou nezávadností.

Výběr designových nápadů je poměrně velký a potěší mnoho spotřebitelů.

Před zvážením výhod a nevýhod jednotlivých odrůd barvy na dřevo musíte zjistit, jaké jsou povinné požadavky pro každou formulaci.

Jsou následující:

  • odstranění vzhledu trhlin;
  • prevence plísňových infekcí (zejména plísní);
  • zachování pozitivního vzhledu v jakékoli situaci;
  • Trvanlivost (včetně vysoké odolnosti proti mechanickému namáhání).

Pokud není splněn alespoň jeden z těchto požadavků, lze mít za to, že složení bylo zvoleno nesprávně. Nesprávné zpracování vede ke stejnému výsledku jako úplné nezpracování – uplyne několik let a dřevo ztmavne a praskne.

Na rozdíl od kovových, kamenných nebo cihlových nátěrů je pro dřevo nutné použít nejen barvicí kompozici, ale také speciální olej a lak.

Pohledy

Barva na dřevo je často speciální nátěr pro venkovní fasádní práce. Takový materiál účinně tlumí účinky vlhkosti a nepodléhá destrukci, i když sluneční paprsky silně zahřívají povrch.

  • Základní akrylát je šetrný k životnímu prostředí, nezapáchá a neucpává přirozené póry dřeva. To dává barvicí kompozici schopnost odolávat chladnému počasí, s její pomocí dokonale vymodelujete jakýkoli odstín. Vodní báze je na rozdíl od syntetických materiálů bezpečná pro lidské zdraví. Akrylová barva je vhodná i pro interiérové ​​práce, při malování podlahy se volí proto, že potřebné komponenty snadno namícháte.

Je důležité počítat s tím, že není mrazuvzdorné, proto by se takové vozidlo mělo skladovat pouze při kladné teplotě vzduchu.

Také byste jej měli neustále chránit před kontaktem s jakoukoli vlhkostí.

  • Na dřevěné dveře můžete použít perchlorovinylovou barvu XB-161. Všechny barvy tohoto typu dávají bohatou a hustou barvu, rychle schnou a dobře „fixují“ na povrchu. Složení XB-161 poskytuje vstup hojných částí plastových materiálů. Běžné teploty při provozu vozidla se pohybují od -20 do +40 stupňů.

Nanesení perchlorovinylové barvy v jedné vrstvě umožňuje omezit její spotřebu, ale je vhodné povrch natřít dvakrát.

Agresivní prostředí nátěr snadno snáší, dbejte však na to, aby byl podklad dostatečně připravený a bez prasklin a třísek.

Je zakázáno natírat dřevo perchlorovinylovými směsmi na akrylové barvy, vápenné nátěry, silikáty a organokřemičitany pro jakékoli účely.

  • Nátěrové hmoty ve sprejích jsou dobré v tom, že umožňují spolehlivě předcházet typickým problémům – tvorbě skvrn a obtížnému vytváření stejnoměrných vrstev tloušťky podél celé konstrukce. Navíc barvy ve spreji vždy rychle schnou. Výrobci používají jako chemický základ nitroamylové, alkydové a akrylové pryskyřice. Každá moderní receptura je zpracována do nejmenších detailů a všechny typy těchto barvicích vláčků můžete používat téměř bez omezení.
  • Výběrem spreje na bázi akrylu jej můžete použít pro venkovní práce a při malování stěn místností a interiérových předmětů. Zaschnutí jedné vrstvy a získání všech potřebných vlastností zabere maximálně 20 minut. Takový povlak téměř nevybledne, slouží po dlouhou dobu. Rozmanitost vzhledu je působivá, můžete si bezpečně vybrat i barvy Venga.

Důležité je, že i atraktivní malby na dřevo vznikaly pomocí akrylových směsí. Zaujme každého, kdo se zajímá o umělecké způsoby zdobení interiéru a má rád ladné detaily.

  • Vodoodpudivá barva na dřevo, doporučená pro místnosti s vysokou vlhkostí. Do této kategorie spadají kompozice různých typů, ale vodou disperzní barvy jsou uznávány jako nejlepší z hlediska poměru praktických vlastností. Jsou zcela bezpečné pro lidi i zvířata, po aplikaci mohou získat lesklý nebo matný vzhled. Tato barva usnadňuje udržování optimálního mikroklimatu v každé místnosti.
  • Pokud nedůvěřujete průmyslovým výrobkům a chcete si sami vyrobit zcela bezpečný nátěr, uděláte to s mléčným nátěrem (podobných formulací je několik). Její receptura obsahuje kromě nízkotučného mléka alkoholický ocet, hydratované vápno a některé minerální pigmenty, jejichž konkrétní druhy závisí na účelu barvy.
  • Hnědá barva , připomínající povrch palisandru, působí elegantně a noblesně téměř v každé tváři. Tento odstín může mít i email, i když z hlediska chemického složení a dalších parametrů má k nátěrům v obvyklém slova smyslu velmi daleko. Po nanesení vrstvy smaltu musí být základna podrobena tepelnému zpracování spolu s ní, aby se vytvořil co nejtrvanlivější a nejodolnější vůči destruktivním účinkům povlaku. Nejodolnější barva na dřevo nevyžaduje takové zpracování, ale její ochranné vlastnosti jsou poněkud oslabeny. Kvůli nízké odolnosti proti opotřebení a mechanickému tlaku nelze na dřevěné podlahy použít všechny vodou ředitelné barvy.
  • Dvousložková barva na dřevo bez ohledu na konkrétní složení je často lepší než ta, která obsahuje pouze jednu složku. Polyuretanové směsi tedy tvoří malé skvrny (a při dodržení technologie je netvoří vůbec), snadno odolají i výraznému mechanickému namáhání.

vydatnost

Množství spotřebované barvy na 1 metr čtvereční dřevěné plochy je vždy více než při natírání kovu, plastu nebo i kamene, protože dřevo barvu aktivně nasává.Přesný údaj se stanoví s přihlédnutím k ředění směsi, složitosti geometrického tvaru povrchu, počtu vrstev, předchozího zpracování a dalších faktorů Opravy vlhkosti a pórovitosti konkrétního vzorku dřeva lze zanedbat.

Zohledňuje se také typ barvicí kompozice, počáteční aplikace základního nátěru snižuje jeho potřebu.

barvy

Uvnitř domu může být barevný odstín velmi odlišný, je diktován designovými úvahami. Pro jakoukoli práci, včetně exteriéru, vyžaduje výběr barvy dřeva počáteční definici úkolů. Pokud potřebujete harmonicky kombinovat budovu s okolní krajinou, je vhodné použít zelené a hnědé odstíny, a pokud je to žádoucí, použít červené a oranžové barvy, abyste dům co nejvíce zvýraznili (jak samostatně, tak v různých kombinacích).

Kromě těchto úkolů může mít konstrukční řešení další funkce: maskování vnějších vad budovy, vizuální změna geometrie budov, zlepšení nebo snížení přirozeného osvětlení. V horkých oblastech je vhodné pokrýt střechu a další fasádní detaily ve světlých barvách. A pokud žijete v chladnějším klimatu, preferovanou volbou jsou tmavé povrchy.

Jak venku, tak uvnitř (i když v menší míře) husté šťavnaté odstíny vyblednou mnohem rychleji než ty méně syté … Pro nátěr dřevěné stěny nebo balkonu otevřeného slunci by se proto měly používat světlé odstíny. Pamatujte ale, že bílá barva může rychle zežloutnout. Na šedém povrchu je navíc velmi obtížné zaznamenat výskyt prachu a i po mnoha letech může mírně změnit svůj odstín.

Ve snaze vytvořit pocit maximální velikosti budovy architekti neustále používají světlé, téměř průhledné barvy. Designéři následují jejich příkladu, když je potřeba opticky zvětšit samostatnou místnost nebo její část. Současně s předvedením vytříbeného interiéru je třeba dodržovat pravidla barevné kompatibility.

Přílišné nadšení pro béžové a krémové tóny může způsobit, že přední část nebo stěna místnosti bude nudná a nenápadná. Ale pokud je dovedně zkombinujete s tmavými barvami, získáte elegantní a atraktivní ztělesnění.

Pokud má struktura (produkt, architektonický prvek) složitý geometrický tvar, měla by být také natřena světlými barvami. Zvýraznění jasnými barvami je žádoucí u položek s jednoduchou konfigurací, které nemají malé detaily .

Žlutá nebo zlatá stěna je dokonale kombinována s oknem a dveřmi z tmavého dřeva. Ale ve většině případů návrháři používají tradičnější možnost – kombinují bílé a černé barvy v interiéru podle principu kontrastu. Bílé vnější stěny jsou nejkrásnější se spoustou zeleně. Ale šedý tón v tomto řešení vypadá nudně a bez výrazu. Je lepší definovat nejjasnější prvky návrhu.

Matná barva nemůže poskytnout elegantní lesk jako lesklá barva, ale na druhou stranu nezakryje texturu samotného materiálu. Tento bod je zvláště důležitý pro malování dřeva. … Jde nejen o design fasádních stěn, ale také o tvorbu uměleckých děl. Transparentní barva poskytuje podobný efekt a ještě více odhaluje původní texturu. Lazurové barvy a laky mohou být zpočátku tmavé nebo bezbarvé; V prvním případě je nutné zjistit, jak bezpečná je použitá barva.

povrch

Je důležité si uvědomit, že výběr konkrétní barvy závisí na vlastnostech a funkcích dřevěných povrchů, které mají být dokončeny.

  • Na schody uvnitř domu lze použít poměrně širokou škálu barev. Když je původní design dřeva velmi elegantní a nechcete ho skrývat, neměli byste použít barvu, ale lak s lesklým nebo matným efektem. Světlé barvy nanesené bez předběžného základního nátěru pomohou zachovat texturu. Spolu s těmito parametry je poměrně důležité rychlé schnutí a absence přetrvávajících koncentrovaných pachů.
  • Fáze je nutné pokrýt kompozicí vyznačující se nejvyšší možnou mechanickou stabilitou. Pokud se vaše schodiště nachází mimo dům nebo bude využíváno převážně venku, doporučuje se použít nátěr na dřevo pro venkovní použití.
  • Potíže jsou často způsobeny výběrem barvy oken, protože jsou velmi rozmanité a liší se svými vlastnostmi Povinnými požadavky na nátěr vnější strany okna jsou odolnost proti vlhkosti a chladu, účinná odolnost proti mikroorganismům, snadné opotřebení a vyblednutí i v obtížné provozní podmínky.
  • Pokud barva nesplňuje tyto požadavky, nelze ji označit za provozuschopnou. Úroveň toxicity však není tak kritická, takže si můžete bezpečně vybrat nejodolnější nátěr vůči různým faktorům. Zeptejte se, jak plastická bude barva, protože bude docházet k mnoha změnám teploty.

Kterou si vybrat?

Před natíráním dřeva je třeba vzít v úvahu několik důležitých bodů:

  • stonek zpracovávané struktury;
  • podmínky, za kterých se přípravek aplikuje (aplikuje);
  • Je nátěr aplikován poprvé nebo přes předchozí vrstvu;
  • Jaký by měl být vzhled povrchu po lakování – průhledný nebo vůbec nepropouští světlo.

Neprůhledné směsi barev na dřevo téměř vždy patří do jedné ze tří skupin: alkydové, akrylové nebo olejové.

  • Tato alkydová barva snadno přežije i sibiřský mráz a rychle schne, není však vhodná, pokud potřebujete dřevo hloubkově namáčet. Obvykle jsou takové kompozice potřebné k ozdobení uličních dveří, okenního rámu nebo fasády.
  • Barva na bázi akrylové pryskyřice je považována za modernější a praktičtější, ale její cena je poměrně vysoká. Náklady jsou oprávněné, pokud chcete hernu nebo venkovní konstrukci bezpečnou pro děti. Dřevo bude „dýchat“ a akrylovou barvu lze nanášet nejen štětcem, ale i jakýmkoliv jiným nástrojem.
  • Olejomalby se téměř nepoužívají pro svou toxicitu, nízkou kompatibilitu s jinými barvami (při přelakování), nepříjemný zápach a vysoké riziko vzniku skvrn. Navíc jsou tyto směsi barev dražší než cenově dostupnější akrylové barvy.

Jedinou dobou, kdy se doporučuje použít nátěr na olejové bázi, je potřeba co nejvíce omezit pracnost a dřevo dobře nasytit.

  • Pro dekor je třeba zvolit zasklívací hmoty , které chrání dřevo před destruktivními vlivy prostředí. Výhodou takových materiálů je vytvoření nejtlustší vnější vrstvy. Hluboké pronikání do materiálu a nemožnost poškození natřeného povrchu vodou jsou velmi důležité při dokončování vnějších povrchů budovy.

Příklady a úspěšné možnosti

Zvažte některé dobré možnosti pro malování dřeva s různými kompozicemi.

Pro balkon je třeba zvolit barvu individuálně, s co nejpřesnějším zohledněním všech vlastností konkrétního druhu dřeva. Není pochyb o tom, že otevřené plochy dřeva by měly být natřeny tmavšími barvami, aby špína a pouliční prach měly menší negativní vliv. Navíc u čelní desky není takový požadavek vždy kladen, ale pouze z konstrukčních důvodů.

Starožitné barvení neznamená vždy použití efektu patiny, ale mělo by být použito v tmavších a sytějších odstínech. Na fotografii je jasně vidět, jak nahrazují původní světlé dřevěné pozadí.

Použití polymerních barev je odůvodněno jejich vysokou penetrační schopností, nízkou citlivostí na ultrafialové paprsky, chemickou a atmosférickou odolností.

Můžete si vybrat mezi červenou, lila, žlutou nebo zelenou – všechny vypadají stejně atraktivně.