Nejčastějším materiálem 21 století na střechy jsou asfaltové pásy.
Na sedlové střechy jsou tyto materiály však používány zřídka a spíše jako dočasné nouzové řešení.
Střešní plášť se skládá z:
- Parozábrana
- Tepelná izolace (není podmínkou)
- Hydroizolace
- Střešní krytina
!!!Před rekonstrukcí je nutné spočítat a zjistit, zda starý krov unese novou střešní krytinu.
V každém případě vyměníme střešní latě, případně celou konstrukci. Pokud dřevěnou konstrukci, nebo její části, pak musí být chemicky ošetřená proti škůdcům a chorobám!!!
Proto překrývat systémem IPA už střechu s taškami, jako je na obrázku je možno, jen za podmínky s absolutní jistotou v novou správnou váhu -únosnost celé střešní konstrukce.
Proto pro staré střechy se doporučuje raději rychlá a levná výměna za lehkou střešní konstrukci.
Co je to lehká střešní krytina?
Oproti „těžkým střešním krytinám“, jakými jsou pálené nebo betonové tašky, lehké střešní krytiny svou nízkou hmotností tolik nezatěžují krov a statiku budovy. Většina dnes používaných materiálů je navíc recyklovatelná.
Pomineme-li krytí střechy souvislou vrstvou, např. asfaltovým nátěrem na ploché střechy, klempířsky zpracovaným plechem a prosklením (vč. polykarbonátů), najdeme mezi lehkými střešními krytinami zejména asfaltové pásy, střešní asfaltové šindele a plech (v různých tvarech a povrchových úpravách), ocel a další.
Jaké jsou ty nejběžnější, a která střešní krytina je opravdu levná střešní krytina?
Asfaltový šindel
Nejlevnější je asfaltový šindel, pohybuje se od 120,- m2. Sklon střechy od 15°
Plechový osadník
Dražší pak je plechový osadník, ceny jsou do 300,- m2. Sklon střechy od 8°
Cenu střešního šindele významně určuje:
- tloušťka,
- laminace,
- typ použitého asfaltu,
- typ vložky,
- velikost samolepicích bodů (+ jejich účinnost).
Při rozhodování mezi výrobky se zaměřme právě na tyto vlastnosti.
Kanadský šindel
Kanadský šindel je vlastně podobný, jako asfaltový a de-facto i stejně vypadá, jen jeho vlastnosti jsou lepší.
Kanadský šindel preferujeme od výrobce, který na technickém listu deklaruje co nejvíce vlastností výrobku. Jedná se o množství asfaltové hmoty, tloušťku, typ použité vložky, pevnost atd.
Životnost Kanadských šindelů vždy závisí na zvoleném typu šindele, kvalitě pokládky, zvolené konstrukci krovu a řešení odvětrání střechy. Pohybuje se od 5 do 20 let pro oxidované asfaltové šindele a 25 až 50 let pro modifikované asfaltové šindele.
Střešní krytiny z recyklovaných plastů.
Ty mohou být zajímavou alternativou k drahým přírodním břidlicím a šindelům či zdraví škodlivému eternitu.
Jsou lehké, odolné vůči extrémním povětrnostním podmínkám a konec konců i ekologické.
Plastové napodobeniny břidlicových či eternitových šablon rozhodně nemusí být levnou a nevzhlednou náhražkou. Můžeme totiž použít původní bednění, krov ponese ještě menší zátěž než v případě původních tašek.
Recyklát z elektrokabelů
Jedná se o šablony z recyklovaných plastů.
Firma Capacco například vyrábí krytinu s názvem Jesenická šablona z recyklovaných plastů ve tvaru a velikosti, odpovídajícím původní eternitové šabloně. K výrobě střešních krytin používá recyklát z elektrických kabelů
Dalšími produkty Capacca jsou krytiny s návem Velká šablona a Šupina. Přestože první ze zmíněných krytin je alternativou k původním eternitovým šablonám, všechny tři typy svým probarvením a strukturou povrchu zároveň imitují přírodní břidlici.
Dalšími společnostmi produkující tyto šindele jsou Eureko a Tachovská břidla.
Orientační ceny střešních krytin z recyklovaných plastů:
Capacco | 200 – 270 Kč/m2 + DPH |
Eureko | 375 – 590 Kč/m2 vč. DPH |
Tachovská břidla | 424 – 470 Kč/m2 vč. DPH |
Zelená střecha
Výrazným trendem, který propojuje současnou architekturu staveb s projektováním zahrad, jsou zelené fasády a střechy.
Mimo to, že jsou rostliny na střeše ozdobou stavby (navíc se jejich podoba v průběhu roku proměňuje a vytváří tak dynamický architektonický prvek), tyto také zadržují dešťovou vodu (až celou polovinu vodních srážek), čímž zajišťují její následné odpařování, potažmo přirozené ochlazování daného mikroklimatu. Vegetace rovněž chrání střešní konstrukci před působením slunečního záření a velkým rozkmitem povrchové teploty střechy.
Zelené střechy spotřebovávají CO2, produkují kyslík, čistí ovzduší od prachu, slouží jako obživa ptáků nebo hmyzu. Střešní souvrství výborně tlumí hluk a tepelně izoluje dům.
Nevýhodou je, že především staré střechy nemusí nosnost hliněného souvrství unést.
Takovou věc musí zvážit statik a pokud střecha nevyhovuje zátěžovým poždavkům, pak architekt musí navrhnout řešení.
Nědy se také doporučují sukulenty zasazené v perlitovém loži překryté malým množstvím zeminy, toto řešení je pravděpodobně nejlehčí na váhu, přesto se vždy musí počítat s váhou při přibližně největších deštích.
Naše společnost přichází s řešením, ve kterém lze systém vhodně prokombinovat s odsáváním vody na dně perlitového lůžka.
Problematika “zelené střechy” u šikmých střech totiž leží a běží s neúnavnou snahou používat šikmou střechu jako plochu.
Naše splečnost tedy přichází z novým nápadem a sice, použít šikmou střechu jako prostor pro vkládané květináče mezi latěmi, spodky květináčů tak mohou odvádět vodu -její přebytky do sběrné nádrže na půdě, která může být využita v rozvodu užitkové vody po domě, stejně dobře jako ta, na kterou si uděláte nádrž na zahradě, avšak s tím rozdílem, že nemusíte již užít čerpadlo k rozvodu po domě, protože máte výhodně vodu připravenou na spádový rozvod v nejvyšším místě domu.
Klasické pokrytí střechy v případě staršího krovu ani nenabízíme, je jasné, že cena by se musela odvíjet od nejprve zbourání starého krovu a jeho vystavění, nebo takového masivního zpevnění, že by to v podstatě byla nová stavba a naše společnost hledá ekonomická a ekologická řešení, nicméně náš návrh lehké konstrukce květináčů s lehkým perlitem a jejich odvodňování do půdní nádrže je již reálné i ve starších zástavbách a starších střechách.
Cenovou nabídu je však nutno vypracovat individuálně.
Na zelené střechy Praha poskytuje dotace, stejně jako na systémy využívání dešťové vody.
Princip opravy problematických míst solárními šindely
Další variantou, jak výhodně opravit střechu v místech, kde nejvíc zatéká, je nahradit tato místa solárními šidely.
Společnost RÖBEN nabízí svým zákazníkům individuální a komplexní řešení na míru včetně energetického auditu. Výsledek je vždy originální ať už požadujete fotovoltaickou elektrárnu, ohřev TUV, vytápění, nabíjení elektromobilu, kombinovaný systém s tepelným čerpadlem nebo cokoliv dalšího… Servis zařízení je přitom doživotní a zdarma. Životnost systému je až 40 let, jeho instalace je velmi snadná, tašky jsou díky hygroskopickým vlastnostem mrazuvzdorné, disponují tříbodovým odpružením a jsou tak odolné vůči krupobití, jejich povrch je nepřilnavý a konstrukce bezrámová (samočisticí efekt). V neposlední řadě jsou tašky tepelně izolující. Výhodou je též velmi nízká váha tašek (16 kg/m2).
Příkon W | 10W |
Záruka | 10 let |
Rozměry ŠxVxH v mm | 326x438x50 |
Materiál difuzor tělo | sklokeramika / plast |
Napětí V | 220 – 240 V |
Provozní teplota C | -40 ~ +85 |
Frekvenční rozsah | 50 ~ 60Hz |
Cena střešní tašky klesá s počtem kusů, za jednu vychází na 1000,- Kč.
Ve spolupráci se partnerem specializujícím se na dotace již více než 12 let, jsme připraveni Vám vyřídit dotace na solární systém až ve výší 170 000 Kč