Nejprve mi dovolte hlavně poděkovat investorům a to SVJ Za Poštou 9, jmenovitě pan Svatoš s vědomím majitelů domu, že dopředu a s nejistým výsledkem nás nechali experimentovat a dali nám proto prostor něco nového vyvinout.
Sklepní byt, který jsme nedávno rekonstruovali měl zásadní problém a to byla silná černá a závažně rakovinotvorně zdraví škodlivá plíseň v celém prostoru bytu.
Proto jediné řešení, které sestávalo, bylo všechny stěny nejen oškrábat, ale sundat i jádrové omítky, kterými byla plíseň prostoupena až na cihlu.
Cihly pak bylo nutné ošetřit protiplísňovými biopřípravky a natáhnout znovu jádrovou omítku s inteligentní houbou, která žere plíseň a zároveň jsme samozřejmě provedli sanaci zdiva a odspodu sanační omítkou.
Na základní odpařování zdiva jsme vytvořili nový koncept tzv:
DÝCHAJÍCÍ STĚNA:
větrák vede mimo budovu, nebo do systémů starých nevyužívaných komínů, nebo do světlíku.
systém je shopen “dýchat” i bez využití stálého pohonu na bázi rozdílných teplot uvnitř a venku. Proto je s použitím časových spínačů na občasné zapnutí větráků plně schopen nahradit a vlastně vylepšit systém rekuperační soustavy.
tzv “šlice” (kanálky dýchající soustavy) se jednoduše přikryjí elektrikářskými lištami a pak prostě jen zaštukují. Předtím se na více místech provrtají, aby stěna ještě lépe dýchala.
celá soustava se dá vytvořit a pořídit za zlomek ceny a je oproti rekuperačním soustavám efektivnější
Na dalším nákresu ukážeme pronikání par:
Takto vypadá vedení průduchových kolejí -základně zahozeno lepidlem.
Úplná příprava prostoru pro instalaci časového spínače vč elektroinstalace.
Výduch pak vede do dvora, kde je větrák..
Zde náš technik instaluje časový spínač a za ním už přechází vzduchové koleje z lišt do trubky a prostupují zdí na dvůr k větráku.
Zde je i varianta s výduchem do komína.
Problém byl také v tom, že v bytě neexistovalo jiné okno, než jedno do dvora, proto jsme vytvořili nová 2 okna do světlíku a pomohli tak k pravidelnému proudění vzduchu sklepního bytu.
Okno jsme vyzdobili námi vyvinutou novou uměleckou stěrkou „umělý pískovec“.
Systém vzdušnění zdí v řešení celého bytu:
-
nejníže na obrázku půdorysu bytu je místnost s oknem do dvora, tam proudí vzduch kolejnicemi uvnitř stěn výduchy s větráky přímo ven,
-
výše nad ní je místnost, kde se pro to mohl využít starý komín,
-
v kuchyňce jsme vyvedli kolejnice do světlíku.